پاکوب

در نظر بازی ما بی خبران حیرانند...

پاکوب

در نظر بازی ما بی خبران حیرانند...

اخبار وبلاگ:
گشایش مسیر سه گاه بر روی دیواره انجیر چشمه
5.11bc

طبقه بندی موضوعی

گزارش حادثه برنامه خط الرس بوقوتو

يكشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۷:۲۰ ب.ظ

درود
متاسفانه در برنامه کوهنوردی خط الرس بوقوتو کوهنورد با سابقه و مدیر عامل باشگاه کوهنوردی البرز آقای علی اسماعیلی به دلیل سقوط از شاخک های بوقوتو در گذشت.
هیچ وقت فکرش را نمی کردم روزی در حال تنظیم و نوشتن همچین گزارشی باشم، برای تمام اعضاء باشگاه البرز این حادثه غیر قابل باور هست...
به جهت اطلاع دوستان و آشنایان با چگونگی بروز حادثه گزارشی را با همیاری سرپرست و دوستان حاظر در برنامه تنظیم کردیم که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

برنامه خط الرس بوقوتو طبق تقویم رسمی باشگاه کوهنوردی البرز در تاریخ 95/2/24 به اجرا در آمد.این پیمایش از روستای گلستان واقع در استان سمنان شروع و نقطه پایان آن روستای ترسه ازتوابع شهرستان مینودشت بوده است.

ساعت 4:30 گنبد را به مقصد روستای گلستان ترک می کنیم، در ساعت 7 صبح بعد از صحبت های سرپرست استارت کوهپیمایی برنامه زده می شود و همگی طبق روال برنامه های کوهنوردی شروع به حرکت می کنیم(بارندگی در شب قبل مسیر را کاملا با گل همراه کرده بود).

روستای گلستان

بعد از معرفی جلو دار، عقب دار، مسول فنی و راهنمای تیم که آقای اسماعیلی به همراه یکی دیگر از همنوردان بودند کوهپیمایی شروع می شود در ساعت تقریبی 10:30 به دشت مرکوه می رسیم و همگی برای استراحت نیم ساعت تا 40 دقیقه ای در آنجا جمع می شویم، آقای اسماعیلی به همراه دیگر راهنما وآقای غلامی هم در آنجا زودتر از ماحضور داشتند(آنها کمی جلو تر از تیم در حال حرکت بودند) و برای صرف نهار در کنار ما بودند.

بعد از استراحت مجددا شروع به حرکت می کنیم آقای اسماعیلی از سرپرست برنامه اجازه حرکت سریعتر و جدا از گروه رو می گیرند که با مخالفت ایشان همراه می شود، حدودا تا نیم ساعت اول پیمایش آقای اسماعیلی و غلامی در تیم اصلی حضور دارند که رفته رفته از تیم اصلی جدا شده و با فاصله ی حدودا نیم ساعت تا 40 دقیقه ای از تیم حرکت می کردند بعد از رسیدن آقای اسماعیلی به ابتدای خط الرس بوقوتو ایشان را مشاهده کردم و مشغول عکاسی شدم.

آقای اسماعیلی در تصاویر زیر دیده می شوند (بزرگنمایی 30 برابر)

مجددا تیم اصلی در ابتدای خط الرس استراحت می کند و بعد از گرفتن عکس شروع به حرکت می کنیم در ساعت تقریبی 12:30 به قله بوقوتو می رسیم عکس گروهی گرفته و شروع به پیمایش ادامه خط الرس می کنیم.

در اینجا تیمی از کوهنوردان گنبد کاووس و با فاصله از آنها شهرستان مینودشت قصد صعود قله را داشتند که آنها را در مسیر می بینیم.

آقای اسماعیلی و غلامی به صورت گروه دو نفره شروع به حرکت کرده بودند که مجددا از روی قله مشغول عکاسی از آنها شدم.

آقای غلامی و اسماعیلی بر روی خط الرس(بزرگنمایی 30 برابر)

رفته رفته به سبب موقعیت خط الرس دیگه اونها رو نمی دیدیم حدودا ساعت 14:10 تلفن یکی از همنوردان که پشت سر من قرار داشت زنگ می خورد و اعلام می کند که آقای علی اسماعیلی سقوط کرده است.

بلافاصله یک تیم 5 نفره از تیم اصلی برای جستوجو شروع به حرکت می کنند هدف اونها برای جستو جو انتهای دره سنگ لاخ اصلی بوقوتو که مسیر اصلی برگشت از این کوه است بوده اما جستو جو بی نتیجه می ماند.

آقای غلامی به سبب شوک وارد شده به ایشان و ناآشنایی با منطقه نمی توانست موقعیت درستی از خودش برای تیم جستو جو و تیم اصلی ارائه بدهد صدای ایشان هم به گوش تیم امداد نمی رسیده است.

در این بین هماهنگی هایی با هلال احمر و چند نفر از اعضای با تجربه که در گنبد حضور داشتند انجام می شود تا تشکیل تیم مدیریت بحران را بدهند و در منطقه حضور پیدا کنند.

من به همراه دو نفر دیگر از همنوردان تقاضای ترک تیم اصلی و شروع جست و جوی منطقه را می کنیم که سرپرست برنامه مخالفت می کند و تصمیم می گیرد که تیم را حفظ کرده و به سلامت به پایین دره منتقل کند در نتیجه همراه گروه شروع به حرکت کردیم و در این بین تا آنجایی که می توانستیم فریاد می زدیم تا شاید صدایی از آنها به گوشمان برسد.

در منطقه ای که ابتدای دره سنگ لاخ قرار دارد و به تخته سنگ بزرگ یا زین اسبی معروف هست استراحت می کنیم با توجه به شرایط به وجود آمده طولانی بودن مسیر و فشار روانی همگی خسته بودیم سرپرست برنامه در این بین نکاتی را یاد آوری می کنند و مجدد شروع به حرکت می کنیم بعد از طی زمان 2 الی 3 ساعت با خستگی و تحلیل رفتن انرژی اکثر اعضاء به پایین مسیر می رسیم.

در اینجا سرپرستی و هدایت تیم تا روستا به مسئول فنی واگذار می گردد و سرپرست برنامه همراه با یکی دیگر از اعضاء به جهت جست و جو شروع به حرکت می کنند.

از تیم پنج نفره ای که برای جست و جو رفته بودند یک نفر آنها همراه با سرپرست مجددا به بالای مسیر می روند(پیمایش این مسیر بسیار سخت است شیب بسیار تند و عدم وجود پاکوب مشخص و سنگ لاخ بودن مسیر به طوری که مدام خطر ریزش سنگ به پایین وجود دارد همگی کار را مشکل می کند)

چند دقیقه ای بعد نفرات دیگر که همگی با تجربه کوهنوردی بالا و قوای جسمانی مناسب و تازه نفس بودند با تشکیل یک تیم 4 نفره شروع به حرکت کرده تا به جست و جو بپردازند.(هد لایت و طناب انفرادی و جی پی اس خود را به تیم می دهم)

1در اینجا افرادی از باشگاه حضور پیدا کرده بودند و خود را به ابتدای مسیر دره رسانده بودند بعد از صحبت و برسی منطقه با مشورت و هماهنگی آنها و احتساب خستگی حاصل از پیمایش برنامه (14 کیلومتر) بدون آمادگی قبلی و نبود ابزار فنی تا آن لحظه تصمیم به برگشت به روستا و نهایتا به شهر را می گیرم تا در صورت ادامه پیدا کردن جست و جو صبح زود با چند نفر دیگر از دوستان فنی کار خود را به منطقه برسانیم.

همراه تیم شروع به حرکت سمت روستای ترسه می کنیم، در بین راه افرادی را می بینم که از سابقه کوهنوردی و کارهای فنی آنها مطلع بودم که با تجهیزات در منطقه حضور پیدا کرده بودند موقعیت و شرایط موجود را تا حدودی برای آنها شرح می دهم و شروع به حرکت می کنند.(یک تیم 4 نفره با همراهی 3 نفر از اهالی روستا)

به ترسه می رسیم و با مسئول مدیریت بحران برنامه شروع به صحبت می کنم با هماهنگی که انجام داده بودند افراد محلی منطقه آماده شده بودند که به کمک تیم های جست و جو بپردازند.

در اینجا همراه با تیم به شهر بر می گردم و مرتب تلفنی از شرایط منطقه با خبر می شدم.

دوستان دیگری از گنبد با لوازم فنی به منطقه می رسند اما مسئول مدیریت بحران اجازه ورود کس دیگری را به منطقه حادثه نمی دهد و همگی در روستا مستقر شده بودند و کاری از دست کسی ساخته نبود.

سر انجام بعد از گذشت چند ساعت خبر پیدا شدن آقای غلامی و سلامتی کامل ایشان و پیدا کردن پیکر آقای اسماعیلی در ساعت 9:30 را به ما می دهند.

تلاش تیم هایی که برای امداد به موقعیت آقای غلامی رفته بودند بی نتیجه مانده بود و همگی اعلام کرده بودند که امکان رسیدن به ایشان میسر نیست حتی متعجب از این بودند که چه طور این مسیر را برای برگشت انتخاب کرده بودند.

به سبب قرار گیری موقعیت نامناسب آقای غلامی یکی از افراد با طناب فرود می رود و در کنار ایشان می ماند تا با روشن شدن هوا ادامه امداد انجام شود. بقیه تیم جست و جو همگی در قسمتی از مسیر که نزدیک به آقای غلامی بوده اند می مانند اما به ایشان دسترسی نداشته اند.

پیکر مرحوم اسماعیلی هم توسط کوهنوردان، هلال احمر و مردم محلی به روستا منتقل می شود.

فردا صبح انتقال آقای غلامی به پایین دره انجام می شود و صحیح و سالم به روستا می رسند.

شرح ماجرا از زبان آقای غلامی:

همراه علی شروع به حرکت کردیم و بعد از حدودا 20 دقیقه که از غار کوشا گذشتیم علی مسیر سمت راست رو برای برگشت انتخاب کرد که شیب زیادی داشت و بهم گفت اگر از این مسیر بریم نیم ساعت سختی می کشیم اما 2 ساعت زودتر از بقیه پایین می رسیم، به اون گفتم علی این مسیر راه نمیده نه پاکوبی هست و نه جای پای حیوانی علی بهم گفت بیا نگران نباش، مسیر خیلی بد بود و شیب خیلی زیادی داشت با گرفتن شاخه های درخت خودمون رو به 200 متر پایین تر می رسونیم در نهایت بهم گفت من این سمت رو برسی می کنم تو هم اون ور رو ببین (در حین رفتن برای برسی مسیر دید چشمی نسبت به هم نداشتن) بهم گفت حاجی اونجا چه طوره بهش گفتم اینور هم تعریفی نیست،بهم گفت باشه پس منم میام اونجا و صدای فریادش رو شنیدم...

گویا زیر پای ایشان خالی می شود و سر می خورند و تا قسمت های ابتدایی مسیر سقوط می کنند حدودا 100 تا 150 متر مسیر به صورت شیب مثبت بوده است.

عملکرد تیم هلال احمر نسبت به بحران پیش آمده از زبان حاضرین در منطقه

متاسفانه تلاش سرپرست برنامه برای هماهنگی به پرواز در آمدن بالگرد با چندین پایگاه در شهر های مختلف بدون نتیجه بود.

تلاش دو نفر از آنها  برای انتقال پیکر مرحوم اسماعیلی به پایین مسیر

تصمیم به لغو عملیات امداد رسانی با تاریک شدن هوا

به همراه نداشتن طناب انفرادی و کارابین در یک تیم 26 نفره را از نقاط ضعف هم باشگاهی های خودم می دانم حقیقت این است که فنی ترین امدادگران هم بدون ابزار در یک همچین شرایطی کاری از آنها ساخته نیست(آن روز شاید دو نفر طناب انفرادی به همراه داشتند)

مردم روستای ترسه همکاری بسیار قابل توجهی را در این امداد رسانی با ما داشتند از طرف باشگاه کوهنوردی البرز و آقای غلامی به صورت حضوری از آنان تشکر شد و هدایایی را به آنها تقدیم کردیم.

از تمام دوستانی که در این عملیات شرکت داشتند و به هر طریقی کمکی کردند تشکر می کنم به ویژه از تیم هایی که برای امداد تلاش کردند و آقای اسلامی مامور آتشنشانی گنبد کاووس.

تمام دوستان و اعضاء باشگاه که برنامه های زیادی را با مرحوم علی اسماعیلی همراه بودند این نکته را می دانند که ایشان بسیار علاقه مند به پیمایش های انفرادی و در قالب تیم های دو تا سه نفره فعالیت های اکتشافی در طول برنامه ها بوده اند، معمولا علاقه ایشان انتخاب مسیر هایی جدا از مسیر اصلی بوده و زودتر رسیدن از تیم اصلی به پایین کوه برای ایشان لذت بخش بوده است.


پ ن:
1-اگر بخواهیم از بعد فنی به قضیه نگاه کنیم من به عنوان یک نیروی فنی با خستگی که واقعا در توانم نبود که شیب دره رو مجدد به بالا برم و به همراه نداشتن ابزار فنی امداد و نجات برای خودم و مصدوم و نداشتن مواد غذایی با مشورت بقیه افراد حاضر در منطقه تصمیم به برگشت و استراحت برای تلاش بعدی را گرفتم.
اما از بعد احساسی این عذاب رو همراه خودم دارم که چرا برگشتم چرا تلاشم رو برای نجات مصدوم انجام ندادم، و مدام این فکر ها تحمل این حادثه رو برام سخت تر می کنه.
حالا برای همیشه این سنگینی روی دل من خواهد موند و سنگینی نگاه بقیه دوستان...
جای خالی علی اسماعیلی رو هیچ کس نمی تونه پر کنه رفت و غم بزرگی رو برای ما گذاشت، اون حامی و پشتیبان من بود...
روحش شاد و یادش گرامی

نظرات  (۵)

روحش شاد....
اینکه برگشتی با توجه به شناخت بدنی که اون لحظه از خودت داشتی بهترین تصمیم بود
خودت مربی هستی و میدونی در این شرایط از تصمیمات احساسی باید جلوگیری کرد
برگشت تو بهترین کار و شجاعانه بود
نیاز نیست عذاب وجدان یا نگران نظر دیگران باشی
خدا قوت
پاسخ:
ممنون احمد
خدا قوت به شما و بقیه دوستان که به هر نحوی که می تونستید سعی در کمک رسانی داشتید
خیلی ناراحت کننده بود امید جان از بعد فنی شما مسله رو شرح دادین و از بعد احساسی اش این قضیه ناراحت کننده خواهد بود قطعا امیدوارم خداوند آرامش و صبر عجیل به خانواده مرحوم مرحمت کنه و در غم شما شریک هستم امید جان  
پاسخ:
ممنون نوید جان 


این حادثه تلخ رو به همه دوستان علی الخصوص شما و همه عزیزان در استان گلستان تسلیت میگم...
امیدوارم روح آقای اسماعیلی عزیز در آرامش باشه
پاسخ:
ممنون از شما
در برنامه صعود قلم افتخار آشنایی با مرحوم اسماعیلی رو داشتم ... واقعا خبر ناراحت کننده ای بود. روحش شاد...
پاسخ:
ممنونم بهرام خداوند رفتگان شما رو رحمت کنه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی